topuk dikeni nedir nasıl oluşur

    Topuk dikeni, topuk kemiği ile taban çukuru arasında oluşan kemik benzeri kalsiyum birikintisidir. Sıklıkla topuğun önünde başlar ve daha sonra gözle görülmez tıp literatüründe osteofit olarak isimlendirilir topuk dikeni tanısı gerginliğin sonucudur. Sert yüzeylerde yürümek, koşmak veya zıplamaktan kaynaklanan tekrarlayıcı stres, topuk dikeninin yaygın bir nedendir. Topuğun bununla birlikte her zaman ağırı ya neden olmaz ve her topuk ağırısı topuk dikeni kaynaklı değildir. Topuk dikeni, topuk kemiğinde gelişen sivri uçlu kemik büyümesidir. kalkaneus olarak adlandırılan topuk kemiğinin altında kalsiyum birikintilerinin oluşturduğu yapılardır.

  Topuk dikeni altında yatan bir sağlık sorununa bağlı olarak gelişebileceği gibi bağımsız olarak da gelişebilir. Topuğun arkasında gelişen topuk dikeni sıklıkla aşil tendonunun iltihaplanması ile ilişkilidir. Basınç uygulaması hassasiyet ve topuk ağırısın da artışa neden olur. Topuğun ön kısmında görülen topuk dikeni ise sıklıkla plantar fasit ile ilişkilendirilir. Plantar fasit ayağın altından geçen ve topuk kemiğini ayak parmaklarına bağlayarak plantar faysa adı verilen fibröz bağ dokusunun ağrılı bir iltihabıdır.

TOPUK DİKENİ NEDEN OLUŞUR ?

   Topuk kemiğinin alt kısmında birkaç ay basınç kalsiyum birikmesiyle meydana gelir.

  Yumuşak doku tendonları, kaslar veya plantar fasyanın kronik olarak gerilmesi ve tekrar tekrar yırtılması sonucu oluşan lokal iltihabı süreç kalsiyum birikmesinin yaygın bir nedenidir. Plantar fasya topuk kemiğini ayak parmaklarına bağlayan bağ dokusu şerididir. Topuk dikeni, özellikle uzun koşu ve atlamalar yapan sporcular arasında yaygındır topuk dikeni sorununuz için mutlaka kişiye özel tabanlık kullanılmalıdır. Topuktaki gereğinden fazla binen yükün ayağın diğer noktalarına eşit olarak yayılması sağlanmalıdır.

   PODOLİFE uzman ve tecrübeli ekibiyle bilgisayarlı ayak analizinden yolarak çıkarak ayağınıza uygun kişiye özel tabanlıkta sizlere hizmet vermekten mutluluk duyarız. Topuk dikeni için bizi aramaktan çekinmeyin.

                                        PODOLİFE farkını yaşayın