KEMOTERTAPİ TIRNAKLARI NASIL ETKİLİYOR….

KEMOTERTAPİ TIRNAKLARI NASIL ETKİLİYOR?

  Kemoterapi, bir tedavinin parçası olarak bir veya daha fazla anti kanser ilacın kullanıldığı bir kanser tedavi türüdür.

  Kemoterapi, küratif olarak yani tamamen şifa sağlamak için verilebileceği gibi yaşam süresini uzatmak ya da belirtileri kontrol altına almak için kullanılabilir. Kanser hücreleri kontrolsüz bir şekilde çoğalmaya ve büyümeye devam eder kemoterapi, kanser hücrelerini öldürerek yayılmasını ve büyümelerini yavaşlatarak etkisini gösterir. Bununla birlikte, sağlıklı vücut hücrelerine de zarar veren yan etkilere neden olabilir. Fakat kemoterapi bir insanın ömrünü uzatabilir ve kanserden kurtarabilir.

 

       KEMOTERAPİNİN ETKİLRİ 

   Kemoterapi el ve ayakuçların da sinir hasarına sebep olabilir. Duygularımızı hareketlerimizi destekleyen sinir hasarına neden olur. Yanma, tırnak batması, karıncalanma denge sorunları hareket bozukluklarına yol açabiliyor.

   Kemoterapinin ciltteki değişikliklere neden olduğu gibi aynı zamanda tırnaklarda etkilenmektedir. Kanser tedavisinde tırnaklar zayıflar kuruyarak kat kat ayrılarak kırılgan hale gelebilirler. Tırnaklarda dikey ve yatay çizgilenmeler, bazı tırnaklar daha koyu renkken diğer tırnaklar daha açık renk olabilirken, tırnaklarda şekil değişikliği oluşabilir. Tırnaklar da çatlama, sararma daha kolay kırılma ve tırnak yatağından tırnak plağı ayrılabilir. El veya ayak tırnaklarının rengi, kalınlığı, dokusu ve uzaması değişebilir.

   Kemoterapi sonrasın da tırnak problemleriniz için hijyenik merkezimizde, steril aletlerimizle medikal el ayak bakım da en iyi hizmet için sizinleyiz. 

                               PODOLİFE FARKINI YAŞAYIN………

 

TIRNAK MORARMASI - Podolife Ayak Sağlığı

TIRNAK MORARMASI

Tırnak morarması tırnak plağındaki keratin dokusunun renğinin değişmesi değildir. Tırnak yatağının altında bulunan damarların hasar görmesiyle bir morluk oluşur.

El ve ayak tırnaklarında oluşan morarma genellikle çeşitli darbeler sonucu oluşur. Bu tür yaralanmalarda en sık görülen belirti tırnak yatağında hissedilen zonklama ve ağrı hissidir; bunun nedeni tırnak yatağının altında oluşan kan birikmesiyle oluşan basınçtır. Hasar gören tırnağın rengi ilk olarak kırmızımsı veya morumsudur, tırnağın altındaki kan giderek pıhtılaşmaya başlar ve renk koyu kahverengi ya da siyaha yakın bir renge döner. Tırnaktaki ağrı ve zonklama hissi birkaç gün içinde kaybolur ama tırnağın renginin normale dönmesi uzun sürer. 

Darbe alınan bölgedeki morarma küçükse tırnağın uzamasıyla birlikte tırnak düzelir. Ancak daha ağır darbedeler de morarmanın büyüklüğü aslında tırnağınızı kaybedip, kaybetmeyeceğinizi gösterir.

Tırnağınızı kaybetmek istemiyorsanız ve morluğun mantar olmadan yok olmasını istiyorsanız PODOLİFE farkını yaşayın.

TIRNAK MORMASININ NEDENLERİ;

 • Ayak parmağına ağır bir cisim düşmesi.
 • Dikkatsiz yapılan spor aktiviteleri.
 • Parmakların kapı veya çekmeceye sıkışması.
 • Tırnakta yaşanan travmalar.
 • Oksijen azlığı.
 • Yanlış ayakkabı tercihi.
 • Uzun tırnaklar.
 • Sert bir cisim ile tırnağının üstüne darbe alması.

Tırnak morarmasının dikkate alınmadığında renk değişiminden sonra tırnak kalınlaşır. Tırnağın kalınlaşması tırnak mantarının habercisi olabilir. Podolife Ayak Sağlığı Merkezi ile tırnak morarmasından kurtulun

YAŞIN TIRNAKLAR ÜZERİNDE ETKİSİ

YAŞIN TIRNAKLAR ÜZERİNDE ETKİSİ

Yaş ilerledikçe tırnak yatağındaki kan dolaşımı azalır ve zamanla tırnak uzaması yavaşlar. Beslenme bozukluğu durumunda daha da artmaya başlar. Özellikle beslenmede demir eksikliği kan temini azaltır.

Tırnaklar daha kalınlaşır ve donuklaşır, tırnaklara bakıldığında tırnak plağında kanın rengi görülmez. Tırnak sararır ya da grileşir, su ve yağ tutulması azalır kolayca kırılabilir. Tırnak uçları pul pul ayrılır veya çizgiler oluşur.

İlerleyen yaşlarda ayak ve tırnak problemi yaşamamak için Podolife Ayak Sağlığı Merkezini arayıp mutlu danışanlarımız arasında yer alabilirsiniz.

podolife tırnak kırılması ayak sağlığı merkezi

TIRNAKLAR NEDEN KIRILIR?

Tırnaklarınızın sağlıklı olup olmadığını değerlendirebilirsiniz. Tırnaklarınız size bazı şeylerin sinyalini verebilir. Sağlıklı tırnaklar pembe renkli ve saydam renktedir. Sağlıklı tırnaklar cisimleri daha güçlü kavramımızı sağladıkları gibi parmaklarımızı da dış darbelere karşı korurlar.

Tırnakların mor, sarı, yeşilimtırak renk alması; enine ya da boyuna çizgiler olması, geç uzaması, yumuşaması ve çabuk kırılması sağlıklı olmadığının işaretidir.

Tırnak kırılmasına başlıca nedenlerinden birisi vitamin eksikliği, biotin, demir eksikliği, kalsiyum, çinko, magnezyum eksikliği, kansızlık ve sağlıksız beslenmedir. Vücutta kan dolaşımı bozukluğu tırnaklar kandan beslenemediği için tırnak yapısında bozulmalara neden olur. 

Tırnak mantarı nedeniyle tırnağın pembe rengi kaybolur, sarıya döner ve tırnak yumuşayarak kırılmaya başlar.

Beslenme nedenleriyle olan tırnak sorunları; proteinden yetersiz beslenmede keratin sentezi azaldığı için tırnaklar yumuşayarak kırılır.

Tırnak plağını törpülemek tırnakların zayıflamasına, kırılmasına ve hatta enfeksiyon kapmasına neden olur.

Tırnak törpülerken tırnak kanalları törpülenmemelidir. Tırnak yapısının önemli bölümleri aşınarak tırnak kırılmasına neden olur.

Sürekli oje kullanımı tırnağın havasız kalmasına, asetonda tırnağı ve tırnak etini kuruttuğundan dolayı tırnak kırılmasına neden olacaktır.

                                TIRNAK KIRILMASININ NEDENLERİ

 • Sağlıksız beslenme
 • Sürekli manicüre yaptırmak
 • Tırnakların darbe alması
 • Dolaşım bozukluğu
 • Romatizma
 • Vitamin, mineral eksikliği
 • Sedef hastalığı
 • Tırnak mantarı ( onikimikoz )
 • Triod hastalığı
 • Kullanılan bazı ilaçlar etkisi
 • Diabet hastalığı ( şeker hastalığı )
 • Sürekli sıcak su ve sabun ile temas
 • Bağışıklık sisteminde zayıflık
 • Aşırı terleme
 • Tırnakları ıslak bırakmak
 • Tırnakları koparmak ve tırnak yemek

Her zaman sorun bunlar olmayabilir; bazen de bir sağlık probleminin habercisi olabilir.

Her ay düzenli medikal ayak bakımı yaptırmak tırnağınızda oluşabilecek sorunların oluşmamasını sağlar.

podolife ayak sağlığı merkezi tırnak sararması

TIRNAK NEDEN SARARIR ?

Sağlıklı tırnak rengi pembe renktedir ve sararmalar olmaz. Ancak bazı kişilerde özellikle ayak tırnaklarında sararmalar mevcuttur. Acaba tırnak sararmasının nedenleri nelerdir?

  Tırnaklar kış mevsiminde C ve D vitamini eksikliğine bağlı olarak sararabilirler. Cildimizin yeteri kadar güneş görmemesi, beslenme düzeninizdeki değişiklikler ve tırnakların yeterli vitamin ve mineraller alamaması. Bağışıklık sisteminin zayıflaması.

  Yaş ilerledikçe cildin kurumasıyla birlikte tırnak sararması da ilerleyen yaşlarda meydana gelebilecek sorunlardan biridir. İlerleyen yaşlarda tırnakların kendini yenileyememesi tırnak sararmasına neden olur. Bu aslında tırnak mantarı olarak da bilinir. Kalınlanmış tırnak olarak sizlere bu konuda bilgi vermiştik.

  Ojenin uzun süre tırnaklarda bırakılması, koyu renk oje kullanıldığında ojeden dolayı sararmalar oluşur. Genellikle çoğu ojenin içinde formaldehit bulunur. Keratin dokuya zarar vererek sarartır. Aseton ve ojeler tırnağı kurutur, çatlamasına ve kolay kırılmasına neden olur. Oje tırnakta uzun süreli tutulmamalıdır. Tırnakların nefes alması sağlanmalıdır. 

  Şeker hastalarında ve sürekli ilaç kullanan kişilerde tırnak sararması daha sık görülür.

  Sigara kullananlarda nikotinden dolayı tırnak sararır.

  Kullanılan temizlik ürünleri ve diğer kimyasal içeren ürünler tırnakların üst katmanında bulunan yağ tabakasını sarartmaktadır. Kimyasal içeren ürünlerin kullanımda mutlaka eldiven kullanılmalıdır. Eldiven çıkarıldığında bol suyla yıkayıp eller kremlenmelidir. Tırnak için özel besleyiciler kullanmak korunmasında, kolay çizgilenip, çatlayıp kırılmasını önleyecektir.

  Demir B 12 ve folikasit bakımından zengin beslenmek tırnak sağlığı için önemlidir. Yeşil yapraklı sebzeler, tohumlar, baklagiller bu vitaminlerce zengindir. 

  Düzenli medikal ayak bakımı yaptırmak tırnağınızda oluşabilecek sorunların oluşmamasını sağlar.

                                                                                        Ayağınıza sağlık …….