KEMOTERTAPİ TIRNAKLARI NASIL ETKİLİYOR….

  Kemoterapi, bir tedavinin parçası olarak bir veya daha fazla anti kanser ilacın kullanıldığı bir kanser tedavi türüdür.

  Kemoterapi, küratif olarak yani tamamen şifa sağlamak için verilebileceği gibi yaşam süresini uzatmak ya da belirtileri kontrol altına almak için kullanılabilir. Kanser hücreleri kontrolsüz bir şekilde çoğalmaya ve büyümeye devam eder kemoterapi, kanser hücrelerini öldürerek yayılmasını ve büyümelerini yavaşlatarak etkisini gösterir. Bununla birlikte, sağlıklı vücut hücrelerine de zarar veren yan etkilere neden olabilir. Fakat kemoterapi bir insanın ömrünü uzatabilir ve kanserden kurtarabilir.

 

       KEMOTERAPİNİN ETKİLRİ 

   Kemoterapi el ve ayakuçların da sinir hasarına sebep olabilir. Duygularımızı hareketlerimizi destekleyen sinir hasarına neden olur. Yanma, tırnak batması, karıncalanma denge sorunları hareket bozukluklarına yol açabiliyor.

   Kemoterapinin ciltteki değişikliklere neden olduğu gibi aynı zamanda tırnaklarda etkilenmektedir. Kanser tedavisinde tırnaklar zayıflar kuruyarak kat kat ayrılarak kırılgan hale gelebilirler. Tırnaklarda dikey ve yatay çizgilenmeler, bazı tırnaklar daha koyu renkken diğer tırnaklar daha açık renk olabilirken, tırnaklarda şekil değişikliği oluşabilir. Tırnaklar da çatlama, sararma daha kolay kırılma ve tırnak yatağından tırnak plağı ayrılabilir. El veya ayak tırnaklarının rengi, kalınlığı, dokusu ve uzaması değişebilir.

   Kemoterapi sonrasın da tırnak problemleriniz için hijyenik merkezimizde, steril aletlerimizle medikal el ayak bakım da en iyi hizmet için sizinleyiz. 

                               PODOLİFE FARKINI YAŞAYIN………