topuk dikeni nedir nasıl oluşur

TOPUK DİKENİ NEDİR?

    Topuk dikeni, topuk kemiği ile taban çukuru arasında oluşan kemik benzeri kalsiyum birikintisidir. Sıklıkla topuğun önünde başlar ve daha sonra gözle görülmez tıp literatüründe osteofit olarak isimlendirilir topuk dikeni tanısı gerginliğin sonucudur. Sert yüzeylerde yürümek, koşmak veya zıplamaktan kaynaklanan tekrarlayıcı stres, topuk dikeninin yaygın bir nedendir. Topuğun bununla birlikte her zaman ağırı ya neden olmaz ve her topuk ağırısı topuk dikeni kaynaklı değildir. Topuk dikeni, topuk kemiğinde gelişen sivri uçlu kemik büyümesidir. kalkaneus olarak adlandırılan topuk kemiğinin altında kalsiyum birikintilerinin oluşturduğu yapılardır.

  Topuk dikeni altında yatan bir sağlık sorununa bağlı olarak gelişebileceği gibi bağımsız olarak da gelişebilir. Topuğun arkasında gelişen topuk dikeni sıklıkla aşil tendonunun iltihaplanması ile ilişkilidir. Basınç uygulaması hassasiyet ve topuk ağırısın da artışa neden olur. Topuğun ön kısmında görülen topuk dikeni ise sıklıkla plantar fasit ile ilişkilendirilir. Plantar fasit ayağın altından geçen ve topuk kemiğini ayak parmaklarına bağlayarak plantar faysa adı verilen fibröz bağ dokusunun ağrılı bir iltihabıdır.

TOPUK DİKENİ NEDEN OLUŞUR ?

   Topuk kemiğinin alt kısmında birkaç ay basınç kalsiyum birikmesiyle meydana gelir.

  Yumuşak doku tendonları, kaslar veya plantar fasyanın kronik olarak gerilmesi ve tekrar tekrar yırtılması sonucu oluşan lokal iltihabı süreç kalsiyum birikmesinin yaygın bir nedenidir. Plantar fasya topuk kemiğini ayak parmaklarına bağlayan bağ dokusu şerididir. Topuk dikeni, özellikle uzun koşu ve atlamalar yapan sporcular arasında yaygındır topuk dikeni sorununuz için mutlaka kişiye özel tabanlık kullanılmalıdır. Topuktaki gereğinden fazla binen yükün ayağın diğer noktalarına eşit olarak yayılması sağlanmalıdır.

   PODOLİFE uzman ve tecrübeli ekibiyle bilgisayarlı ayak analizinden yolarak çıkarak ayağınıza uygun kişiye özel tabanlıkta sizlere hizmet vermekten mutluluk duyarız. Topuk dikeni için bizi aramaktan çekinmeyin.

                                        PODOLİFE farkını yaşayın

bostancı ayak sağlığı obezite ayak bakımı

OBEZİTENİN AYAKLARA OLUMSUZ ETKİLERİ NELERDİR?

Obezite vücudumuzda aşırı miktarda yağ birikmesi olarak tanımlanan obezite, sadece fazla kiloya sahip olmak anlamına gelmiyor. Sağlığı pek çok yönde olumsuz etkileyen obezite, vücüdumuzda aşırı miktarda yağ birikmesidir. Bir başka tanımla ise vücuda alınan enerjinin harcanandan fazla olma durumudur.

Dünya sağlık örgütü verilerine göre 2017 yılı itibari ile dünyada yaklaşık 2 milyar kişi obezite ile mücadele etmektedir. Türkiye de ise 16 milyon obeziteli kişi var; obezitenin beraberinde getirdiği birçok hastalık vardır. Bunlar diyabet, cilt hastalıkları, depresyon, tansiyon, dolaşım bozukluğu ve kalp damar gibi birçok hastalığında beraberinde getirmiş olur.

Obezite fiziksel hareketinizi kısıtlar. Bunun beraberinde de gelen hastalıklarla mücadelesini oldukça zorlaştırır.

obezite ayak bakımı
OBEZİTENİN AYAKLARA OLUMSUZ ETKİLERİ NELERDİR?

Obezitenin ayaklar üzerindeki olumsuz etkileri biliniyor. Ayağa olduğundan fazla yük binmesiyle ayakta ve bacakta ağrılar ve kramplar görülür obezitenin hareketlerini kısıtlamasıyla zayıflamış ve tembelleşmiş olan tendon ve kasların etkisiyle basış bozuklukları, deforme olmuş ayak ve tırnak problemlerine yol açar. Obezitenin getirdiği cilt problemlerinde ayak terlemesi de vardır ve terin tabi ki ayakta da olumsuz etkileri vardır. Ayaklar tüm gün kapalı ayakkabı içinde kaldıkları için çok yoğun kokuyla beraber mantar ve kızarıklıklar görülür. Bunlarında yanında ayaktaki basış problemlerinden dolayı nasırlar, siğiller, tırnak mantarı, batık tırnak, deformite tırnak, topuk dikeni, topuk çatlaması, tırnak kalınlaşması problemlerine de yol açabilir; önlem alınmadığı takdirde daha fazla olumsuzluklara yol açıp yaşam kalitemizi ciddi anlamda etkiler her sağlıklı bireyinde ayak sağlığına önem vermesi gerekir.

Ancak obeziteli kişilerin ayaklarına daha fazla önem vermeleri gerekiyor. Obeziteli kişiler için hatalı yapılan uygulamalar ya da önemsenmeyen küçük ayak problemleri ileride hoş olmayan ciddi sonuçlara yol açabilir. Yaşam kalitesini koruyabilmek için obeziteli kişiler ayak bakımı konusunda eğitimli ayak sağlığı uzmanı tarafından koruyucu ayak bakımı Bostancı Podolife Ayak sağlığı merkezimizde yapılmaktadır. Ayakta oluşmuş ve oluşabilecek problemlerin nedenlerini ayaklarda gözlemleyebilen tecrübeli ayak sağlığı uzmanı (Podolog) tarafından kontrol altında olması oluşabilecek ayak ve tırnak problemlerine karşı sizi korumaya alır.

Ayaklarınızda PODOLİFE farkını yaşayın.

Ayağınıza sağlık…..