SPORCULARDA AYAK BAKIMI

   Aşırı yüke maruz kalan sporcu ayağı birçok ayak problemiyle karşılaşabilir.

  En yaygın olarak bilineni mantar enfeksiyonudur. Uzun süre kapalı kalan ayakta terleme ve baskıyla beraber mantar enfeksiyonu görülür. Bunun beraberinde tırnak boşalması, nasır, siğil gibi problemlerle de karşılaşılabilir.

  Ayağın fazla yüke maruz kalması ve yük ayağın belli bölgesinde kalması ayakta nasır, siğil, tırnak batması ve yanma hissinin nedenidir. O sebeple spor yaparken tercih etiğimiz ayakkabılar çok önemlidir. Kişi ayak yapısına uygun ortopedik ayakkabılar sağlıklı ayakkabı olarak sınıflandırdığımız ayakkabılardır.

Peki bu ayakkabıya nasıl karar verebilirsiniz. ?

  İşinin uzmanından yani bir ayak sağlığı uzmanından  (podolog) destek alınmalıdır. Her ortopedik ayakkabı sağlıklı ayakkabı değildir. Sağlıklı ayakkabı kişinin ayak yapısına uygun olan ayakkabıdır ve tabi ayakta bir basış problemi varsa bunu ortopedik bir ayakkabı ile halledemezsiniz.!!! Bir tabanlıktan yardım almanız gerekebilir; bu husus da spor yapanların çok dikkat etmesi gerekir. Bütün vücudun yükü ayakların üzerinde spor yapanlarda bu iki katına çıkar ve en çok etkilenenlerde ayaklardır. Onları korumaya almadan spor yapmaya başlamayın ayakta bir basış problemi var ise bu desteklenmeden spor yapılırsa postür bozukluğu ayakta ve tırnakta deformeler görülebilir. Düzenli spor yapanlarda mutlaka düzenli bir şekilde bir uzmanın gözetimi altında olmalıdır. Sağlam vücut sağlam ayaklardan başlar.

Hayatımızın her anında bizleri yalnız bırakmayan ayaklarınıza iyi bakın.