TIRNAK BATMASI İÇİN NELER YAPILABİLİR?

Tırnak batması; küçük bir sorunmuş gibi algılansa da sorunun ilerlemesiyle yürümeyi zorlaştıran, hatta ayakkabı giyilemez duruma gelebilen ciddi ağrı ve acıya, kişide basış problemlerine neden olabiliyor.

Tırnak batması; tırnağın doğal yapısının bozularak tırnak yatığına baskı yapması ve rahatsızlık verecek şekilde kıvrılarak uzamasıdır.

Tırnak batmasının en sık görülen nedenlerden birisi TIRNAĞI YANLIŞ KESMEKTİR !
Tırnak batmasından kurtulmak için yapılan en çok yanlışlardan diğeri de, tırnağın batan kısmını kesmektir. Tırnağın batan kısmı batıyor diye kesildiğinde tırnak batığının alındığını düşünebilirsiniz; oysaki batık tırnağınız daha da problemli hale gelecektir. Tırnağın anatomik yapısı bozulduğu için tırnak mantarı oluşmaya da başlayacaktır.

Tırnak batmasında tırnağın batan kısmının kesilip alınması yanlış bir uygulamadır; bu yanlış uygulamaların da iyileşme sürecini geciktirdiğini hatta iyileşmesini zorlaştırdığı ve zaman geçtikçe iyileşmediği bilinen bir gerçektir.

TIRNAK BATMASI RİSKLERİ NELERDİR ?

Gençlerde, çalışan kişilerde ayakların uzun süreli ayakkabı içerisinde kaldığı durumlarda yaşla birlikte ayak tırnakları kalınlaştığı için yaşlı kişilerde sık rastlanılan tırnak sorunudur. Spor yapan kişilerde de ayakları yoğun bir şekilde kullanmak tırnak batması riskini artırır. Yanlış tercih edilen ayakkabılarda ayaklara baskı uygulanması tırnağın zarar görmesine neden olarak tırnak batma riskini artırabilir.

Diyabetli ( şeker hastaları ) zayıf kan dolaşımına sahip kişilerde tırnak batması daha şiddetli hale gelerek ayaklarda sinirlere de zarar verebilir.

TIRNAK BATMASINA KARŞI ALINABİLECEK ÖNLEMLER
Küçük önlemler tırnak batması riskini önlemeye yardımcı olacaktır. Tırnak batmasından korunmak için ayak tırnaklarınızı düz kestiğinizde emin olun farkı sizde göreceksiniz.
Ayak parmaklarınıza baskı yapan sıkı ayakkabılar giymek ayak tırnaklarınızın çevresindeki doku ya doğru uzaması tırnak batmasına neden olabilir. Ayakkabı tercihlerinizin ayaklarınıza uygun olup olmadığını uygun ayakkabı secimi konusunda Bostancı PODOLİFE Ayak Sağlığından bu konuda destek alabilirsiniz.
Tırnak batması, Nasır, Tırnak mantarı, Diyabetiniz ve ayaklarınıza zayıf kan akışına neden olan bir probleminiz var ise; Bostancı PODOLİFE Ayak Sağlığın da 20 yıllık tecrübe ile uzman podolog’ tan hizmet alabilirsiniz. Ayağınıza Sağlık…

PODOLİFE FARKINI YAŞAMADAN ANLAYAMAZSINIZ …………..