Tiroid hastalığının vücutta etkilediği yerler nereler?

Tiroid hastalığının vücutta etkilediği yerler nereler?

Toplumun yaklaşık üçte birini etkileyen tiroid hastalığının vücudun bir çok noktasında sorunlar oluşturduğu gibi tırnaklarda’da olumsuz etkileri olduğu tespit edilmiştir.

Tiroid sorunu yaşayanların tırnaklarında renk değişilikliği ve tırnaklarda kalınlaşmalar başlar. Tırnak yapılarının deformasyona uğramasıyla tırnakta batık sorunları da gün yüzüne çıkar. Tırnak anatomik yapısının bozulmasıyla tırnak uzaması yavaşlar, tırnak esnekliğini kaybederek çabuk kırılmaya, zayıflayarak tırnak kat kat soyulmaya, tırnak ve tırnak etlerinin kurumasıyla parçalanmaya başlar.

Ve aynı zamanda bir başka etkisi;
Metabolizmanın bozulmasından dolayı ayak derisinde kuruma ve topuklarda çatlaklıklar oluşmaya başlar.

Troid sorunlarına bağlı kemik yapılarında güçsüzlük ve bu durum takiben deformasyon durumlarına zemin hazırlanmasının olasılığı yüksektir. Bu deformasyonlar ayağın yük dengesinin bozulmasına neden olabilmekte ve basınç sorunlarını da ortaya çıkarabilmektedir.

TİROİD sorunu yaşayan bireylerin bu problemleri yaşadıkları süreçte bireylerin kendi tırnaklarını kesmek ve bakımlarını yapmaları sorunlarını çözmeye yardımcı olamaz.

Tiroid rahatsızlığı olan bireylerin ayak bakımları son derece önemlidir. Ayak ve tırnak bakımları için ayak sağlığı uzmanı tarafından ayak bakımları yapılarak düzenli takip edilmelidir.