tırnak et ayrılması

Tırnak boşalması (onikoliz) tırnak plağının yapışık halde bulunduğu tırnak yatağından bazı nedenlerden dolayı ayrılmasıdır.

Tırnak boşalması tırnağın darbe alması, yanlış seçilen ayakkabı, yanlış tırnak kesimi, tırnağa yapılan yanlış uygulamalar, ayaktaki şekil bozuklukları, basiş problemleri, ayak terlemesi, tiroid, diyabet, kan dolaşımı bozukluğu, tırnağın kimyasal reaksiyona maruz kaldığında durumlarda tırnaklarda onikoliz oluşur. Tek başına ciddi bir sağlık sorunu olmamasına rağmen, onikoliz dikkate alınmadığında renk değişiminden sonra tırnak kalınlaşır. Tırnağın kalınlaşması devam ettiği sürece tırnak mantarının habercisi olabilir.

Onikolizde tırnak alt taraftaki tırnak yatağından çekilmeye başlayacaktır. Aynı zamanda tırnak farklı bir renge dönüşebilir. Hangi renge dönüştüğü, onikolizin nedenine bağlıdır.

Onikolizin nedeni geniş çaplıdır. Bir kişi yaralanma veya tekrarlayan travma buna bağlı mantar efeksiyonu da yaşayabilir. Tırnağa tekrar tekrar ve uzun süre uygulanan baskı, tırnağın deriden ayrılmasına neden olabilir.

Parmağı çarpmak veya parmağı kapıya,çekmeceye sıkışması gibi yaralanmalar da onikolize neden olabilir. Onikoliz tırnağın, tırnak yatağından veya deriden doğrudan ayrıldığında ortaya çıkar. Çoğunlukla tırnak uzamasına bağlı olduğu için iyileşme süresi tırnakların uzama süresine göre değişir.

Tırnak boşalması önemsenmediği zaman ilerleyen durumlarda ;

Bostancı PODOLİFE AYAK SAĞLIĞI merkezinde tırnaktaki problemler tespit edilerek izlenecek yol haritası ve bakım yöntemleri belirnenir.Medikal ayak bakımı ayağın doğal yapısını koruyan estetik olarak fazlasını sunan hijyenik profesyonel bakımdır.

PODOLİFE FARKINI YAŞAYIN…..