SİĞİL NEDİR ?

Siğiller çocuklar ve yetişkinlerde sık  rastlanan  problemlerdendir. Cildin üst tabakasına yerleşen human papilloma ( HPV ) virüsünün oluşturduğu enfeksiyonlardır. Siğiller vücudun herhangi bir yerinde bulunabilirler.

Vücudun bir bölümünden diğer bölümüne de yayılabilirler. Cilt ile teması halinde, havlu, çorap gibi ortak kullanılan eşyalardan kolayca bulaşırlar. Siğil enfeksiyon yapmak için uygun bir ortam bulur.

Siğilin belirtisi en başta ağrı, ayağın yük taşıyan bölgesinde yer aldığı zaman üzerine basıldıkça lezyonun bulunduğu bölgede ağrı hissedilir. Siğiller türlerine ve göründükleri bölgelere bağlı olarak çeşitli boyutlarda ve şekillerde bulunurlar.

Ayak derisinde çatlak, çizik ve yara varise virüs deri altına rahatlıkla girerek o bölgeye yerleşebilir. Yüzme havuzu, duşlar soyunma odaları, hamam ve saunalar gibi yerlerde rahatlıkla bulaşabilir. Kendinize ait olmayan ayakkabı ve terlik giyilmemelidir.

Ayak tabanındaki siğiller yürüdükçe üstüne baskı uygulandığından dolayı ayağın diğer bölümlerine geçebilir. Nasıra benzer bakıldığında üst yüzeyi noktacıklarla doludur bu noktacıklar siğili besleyen kan hücresidir. Ayak tabanında oluşmuş ise taş üstüne basılıyormuş hissi verir baskı olduğunda veya sıkıldığında acı verir. Diğer siğillerden farklı olarak deri içine gömülü görünümündedirler. Ağrı siğilin büyüklüğünde ve derinliğine göre değişir

Tek veya çoklu gruplar halinde olabilirler. Bulaşıcı olduğundan dolayı ayağın diğer bölümlerine de dağılabilir veya ellere de geçebilir. Kandan beslendiği için kısa sürede kurtulmak pek mümkün değildir.

VERRUCA PLANTARIŞ ( AYAK TABANI SİĞİLLERİ )

Ayaklarda derinin içine gömülü halde bulunurlar ve ağrıya sebep olurlar. Nasırla karıştırılma ihtimali yüksektir. Ayırt etmek için siğilin içindeki siyah ya da  kırmızı noktaların varlığı kontrol edilmelidir. Kiloya bağlı olarak ayak tabanında bulunan siğiller içe doğru değişim göstere bilirler.

SİĞİLİN NEDENLERİ

Siğillerin oluşumuna İnsan Papilloma Virüsü (HPV) neden olur bu virüsün tanımlanmış birçok türü vardır. Her bireyin bağışıklık sistemi HPV virüsüne farklı yanıt verir, bu yüzden HPV ile temas eden herkeste siğil oluşmayabilir.HPV virüsü temas yoluyla bulaşabilen bir virüstür.

SİĞİLLERİN YAYILMASINI ÖNLEMEK İÇİN;

Siğilli bölgenin vücudunuzun diğer kısımlarına dokunmasına izin vermeyin.

Siğilin diğer insanlardan bulaşma ihtimalini unutmayın.

Kıyafet, yastık kılıfı, havlu veya ayakkabı gibi kişisel eşyaları paylaşmayın.

Evde iken çorap veya terlik kullanın ve spor salonunda ayakkabı kullanın.