bayanlarda ayak ölçüsü

Ayaklardaki kemik gelişimi 15 yaşına kadar tamamlanırken ayak numarası erkeklerde sabit kalırken ancak bazı bayanlarda ayak iki numara büyüyebiliyor.

Bayanlarda ayakkabı numarasındaki değişim kemiklerin büyümesi değil ayağın boydan uzaması, genişlemesi ve yayılmasına sebep oluyor.

İlk olarak ayak kemiklerindeki uzama hamilelik döneminde başlıyor. Hamilelik dönemi bittikten sonra hormonlar eklemlerdeki sert doku olan ligamentler ve kasları gevşetiyor. Hamilelik döneminde alınan kilolarla birlikte ayakların taşıdığı yük fazlalaşır ve yanlış ayakkabı tercihiyle birlikte ayak kemikleri yayılmaya ve genişlemeye başlar. Ayak bakımı için bu dönemlerde dikkat etmek gerekiyor.

Ayak numarasındaki değişim ise ikinci kez menopoz sonrasında ortaya çıkıyor. Menopoz döneminde kandaki kalsiyum dengesini ve kemikteki kalsiyum tutulumu aktif olarak sağlayan östrojen hormonun azalmasıyla beraber kemiklerde ciddi zayıflama, kemiğin süngerimsi yapısında bozulma ve genişlemeler oluşuyor.

Ayaklardaki yayılma ve uzamayı ayakkabı numarasındaki artış için ayakkabı secimi yeni ayakkabı numarasına göre ayakkabı secimi yapılmalıdır.