batık tırnak

Tırnak Batması ve Tedavi Yöntemi

Tırnak batması sık karşılaşılan ağrılı ve günlük yaşamı sekteye uğratan bir sağlık problemidir. Tırnak kenarlarının yanlarındaki yumuşak dokuya batması ve enfeksiyona neden olması şeklinde tarif edilebilir.

Tırnak batması sık karşılaşılan ağrılı ve günlük yaşamı sekteye uğratan bir sağlık problemidir. Tırnak kenarlarının yanlarındaki yumuşak dokuya batması ve enfeksiyona neden olması şeklinde tarif edilebilir. Ayak tırnaklarının yanlış kesilmesi, şeytan tırnaklarının koparılması, manikür gibi işlemler sırasında tırnak derisinin yaralanması, dar ayakkabı giyilmesi gibi nedenlerden dolayı tırnak batması oluşabilir. Genellikle ayak baş parmağında görülür ve tırnağın battığı yerde enfeksiyonun neden olduğu şişlik ve kızarıklık meydana gelir. Enfeksiyon nedeniyle yara bir türlü kapanmaz. Tedavisinde ayakkabı giyme şeklinden, cerrahi yöntemlere kadar çeşitli tedaviler kullanılmaktadır.

Koruyucu tedavi yöntemi olarak ayağı sıcak suda bekletmek, antibiyotik kullanmak, uygun tırnak kesi yöntemini uygulamak, tırnak kenarını kaldırmak gibi yöntemler denenebilir. Bu işlemlerin yetersiz kaldığı noktada diğer yöntemlere başvurulur. Bunlardan en çok uygulanan tırnağın çekilmesidir. Fakat, batmış tırnağı çekmek genel olarak uzun vadede başarılı sonuçlar vermez. Çünkü çekilen tırnağın yatağı deforme olur ve yeni çıkan tırnaklar düzgün olarak çıkmaz. Tel tedavisi tırnak batması tedavisi için kullanılan en gelişmiş ve en garantili yöntem olarak bilinmektedir. Tel sistemi ile tırnak kenarlarına mikro teller takılarak tırnak anında genişletilir ve tırnağa batan kısımlar rahatlatılmaktadır. Bu yöntemin en güzel özelliği kesinlikle acısız ve ağrısız bir yöntem oluşudur. Tırnak batması şikayeti olan hastalarda genellikle kesilme hissi, batma hissi, yanma ve iltihap gibi durumlar meydan gelmektedir. Tırnak batığına sahip hastalar yürümede büyük ölçüde güçlük çekerler, günlük ayakkabı kullanımı bile acı verici bir durum haline gelmektedir. Özellikle ayakkabıların iyi bir şekilde seçilmesi ve tırnak kesiminin düz bir şekilde yapılması gerekmektedir. Tırnak mantarı da tırnak batmasına sebebiyet veren bir diğer hastalıktır. Kalınlaşan tırnak, tırnak batığına neden olmaktadır.

Son yıllarda ülkemizde de çok sık karşılaşılan tırnak batması yoğun iş temposuna sahip çalışan kesimlerde daha çok görülüyor. Ayaklarımızın sürekli havasız ve nemli ortamlarda oluşu onları daha hassas ve problemlere açık bir hale getirmektedir. Tırnak batmasından korunmak için iyi bir ayakkabı seçimi, ayak hijyenine özen gösterilmesi ve tırnak kesiminin iyi bir şekilde yapılması gerekmektedir. Podo Life ayak sağlığı merkezi bünyesinde uygulanan 3to tel sistemi ile tırnak batıkları artık bir problem olmaktan çıkmaktadır. Eğer tırnak batması problemine sahipseniz tel tedavisini geciktirmeden yaptırın ve gündelik hayatınıza kaldığınız yerden devam edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir