podo-lifetırnak mantarı

Mantar hastalığı nedir?

 Çiğdem Özyılmaz’dan mantar hastalığı uyarısı

Mantar hastalığı hakkında cevap hala aranırken Çiğdem Özyılmaz’dan konu ile ilgili önemli detaylar geldi. Mantar hastalığının sık görüldüğü yerler ile hastalığın etkileyici rolündeki sebepler belirtildi.

Mantar hastalığı hakkında neler bilinmeli?

Ayak Sağlığı Uzmanı Çiğdem Özyılmaz, mantar; deri,saç ve ayaklarda olabildiğini belirtti ve bu bölgelerden bulaşıcı mikropların oluşturduğu enfeksiyonları belirtti.

Tedavisi ve hastalığa ait başlıca nedenleri anlatan Özyılmaz çok sıcak ve ayakların ıslak kalması bunların en önemlileri dedi. İlaçlar, şeker hastalığı, obezite ve hijyeni tam sağlayamamak bu hastalığı tetiklediğini belitrtti. Ortak kullanım alanlarında rahatlıkla kişiden kişiye geçebilecğeini belirterek özellikle bu alanlarda daha da dikkat edilmesi gerektiğini anlattı. Su, sabun ve detarjan gibi sürekli kullanılan gereksiz zamanlama sayesinde de hastalığın ilerlemesi oluşuyor.

Tüm vücudu etkileyen bir hastalık olan bu mantar etrafı kızararak dağılan bir şekile dönüşür. Daire şeklinde büyür. Aşırı terleyen kişilerde de renkli ve kepekli şekilde devam eder. En yaygını ise ayakta görülen şeklidir. Aşırı kaşıntı ile başlayıp kişiye kaşıdıkça rahatlama hissi verse de ilerleyen evrelerde daha da can sıkıcı hale kavuşur. Bu aşamaya gelmeden önce mutlaka ayak sağlığı merkezimize sizleri buyur ediyoruz. Açık yaralarda kana rahatlıkla karışabilen tehlikeli virüsler girer.

Ağrısız ve kolay yöntemlerle ile hastalığın ilerlemesi durdurulur ve gerekli tedavi tarafımızdan başlatılır. Dar ayakkabı giymemek ve ortak kullanım alanlarında ayakları kuru tutup dikkat etmek en önemli faktör olarak tedavilerimizde yer alır. Ortalama 6 aya kadar tedavimiz tamamlanmış olarak sağlığınızı önemli bir tehditten arındırmış olursunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir