ayak bakımı hakkında bilgi

corap1

Pek çok insan özellikle kış aylarında ayaklarını sıcak tutması için çorapla uyuyabiliyor. Aslında çok masum gibi duran bu davranışın zararlarını duyunca şaşıracaksınız. İşte geceleri çorap ile uyumayı masumluktan çıkaran zararları.

Geniş bir kitle geceleri çorapla yatma alışkanlığına sahip. Bu alışkanlığın birçok kimse tarafından az bilinse de bazı zararları var. Geceleri giyilen çoraplarda bulunan lastikler uyurken uzun süre ayakta kalınca baskı ile ve o bölgenin havasız kalmasına sebep olarak vücudu olumsuz bir şekilde etkilemekte. Bu yüzden biz de bu az bilenen durum ile alakalı okuyucularımıza bilgi vermek istedik.

corap-2

ZARARLARI NELER?

Geceleri çorap ile uyumak öncelikle vücuttaki kan dolaşımını bozmaktadır. Deri ve ayak sağlığı bozulmalarına da sebep olan geceleri çorapla uyumak; ayakta morarma, deride kuruma/kaşıntı veya uzun vadede tırnaklarda biçim bozukluklarının meydana gelmesine zemin hazırlayabiliyor.

Ayrıca çoraptaki deterjan kalıntılarının vücuda uzun zaman süresince temas etmesi sonucunda irritan dermatitlerin veya alerjik dermatitlerin oluşması ve bununla ilişkili olarak ayakta kızarma, kaşıntı ya da kepeklenme vb. şikayetlere neden olabilir. Bununla birlikte geceleri çorap giyerek uyumak ayakların terlemesi ve havasız kalması durumunu meydana getireceğinden ayakta mantar enfeksiyonu oluşumuna da sebebiyet verecektir.

corap-3

Son olarak geceleri çorap ile uyumanın bir diğer zararı ise ayakta egzama hastalığı ile karşılaşılmasıdır. Bu sebeple hem deri hem de ayak sağlığı bakımlarından geceleri uyurken çorap giymemeye özen gösterilmesi gerekmektedir. Ayakta tırnak batması, mantar ve nasır gibi sebeplerin de ortaya çıkması geceler uyurken çorap giymenin zararları arasındadır.